Zabezpieczenia i wymiana karty

 

Zabezpieczenia

Urządzenia Novitus umożliwiają zabezpieczanie karty hasłem – dzięki czemu staje się niewidoczna w innych urządzeniach czy komputerach. Skradziona karta SD będzie dla złodzieja bezużyteczna.

 

Hasło można również założyć na funkcje administracyjne, związane z operacjami na karcie pamięci, może też zablokować pracę kasjera bez karty SD.

 

Sam czytnik kart SD zabezpieczony jest specjalną nakładką (z możliwością własnego plombowania), co dodatkowo zabezpiecza przed kradzieżą, lub nieautoryzowanym wyjęciem przez kasjera.

 

Wymiana karty

Gdy na karcie zostało mało miejsca (lub chcemy zabezpieczyć zapisane na niej dane) – należy wykonać procedurę zamknięcia dotychczasowej karty i otwarcia nowej. Wtedy na nowej karcie zostaną zapisane informacje z zakończenia poprzedniej karty.

 

Otwarcie nowej karty umożliwia odtworzenie danych z urządzenia, w którym poprzednia karta nie została prawidłowo zamknięta – co sygnalizowane jest przez urządzenie odpowiednią informacją.

 

Choć karta 2GB może pomieścić około 1 mln paragonów ze sprzedażą 8 pozycji – im więcej danych jest już zapisanych na karcie – tym dłużej trwa ich weryfikacja przed zapisem raportu dobowego. Dlatego zalecamy pracę na urządzeniach z włożoną kartą. Dzięki temu weryfikacja następuje na bieżąco „w tle”, a raport dobowy wykonywany jest natychmiastowo.

 

Zabezpieczenie przed utratą

W przypadku utraty danych z pamięci podręcznej (reset, przekłamanie) urządzenia Novitusa umożliwiają ich odtworzenie z wewnętrznej pamięci bezpieczeństwa (backup'u). Podobnie jest z kartami SD – informacje na karcie mogą zostać naprawione przez program urządzenia.

 

W wyjątkowych przypadkach, gdy dane nie mogą zostać odtworzone - rozporządzenie Ministra Finansów nakazuje uruchomienie następującej procedury: wezwanie serwisanta, sporządzenie protokołu ze zdarzenia, wysłanie protokołu z określeniem powodu awarii do producenta, który prowadzi rejestr wszystkich takich zdarzeń i z danymi dotyczącymi danego modelu urządzenia przesyła protokół do właściwego dla podatnika Urzędu Skarbowego.